Post Thu May 08, 2008 3:26 pm

KCC Winter Track 7/5/08

KILKENNY CYCLING CLUB
WINTER RACE SERIES
ADELAIDE SUPER DROME
STATE SPORTS PARK
GEPPS CROSS


WEDNESDAY 7TH MAY 2008

EVENT 1 UNIOR C GRADE HEARTSTARTER 7 Laps
1 James Buchanan
2 Samantha Fromentin
3 Lachie Buchanan Time 49.69”

EVENT 2 OPEN C GRADE HEARTSTARTER 10 Laps
1 Dario Glavis
2 Luke Betros
3 Gemma Kernich Time 3:37.00”


EVENT 3 JUNIOR B GRADE HEARTSTARTER 10 Laps
1 Lachlan Glasspool
2 Patrick Norton
3 Alex King Time 3:37.92”

EVENT 4 OPEN B GRADE HEARTSTARTER 10 Laps
1 Lewis Maio
2 Chris Spence
3 Martin Refermat Time 3:32.87”

EVENT 5 JUNIOR A GRADE HEARTSTARTER 15 Laps
1 Matt Glaetzer
2 Alex Edmondson
3 Damien Howson Time 4:57.91”

EVENT 6 OPEN A GRADE HEARTSTARTER 20 Laps
1 Reuben Meneaud-Young
2 Darren O’Grady
3 James Glasspool Time 6:13.38”

EVENT 7 JUNIOR C GRADE POINT SCORE 15 Laps
1 James Buchanan 15 pts
2 Samantha Fromentin 9 pts
3 Jeone Park 4 pts
4 Ruby May Mundy 2 pts
5 Lachie Buchanan 2 pts
6 Calvin Graham 1 pts


EVENT 8 OPEN C GRADE POINT SCORE 15 Laps
1 Tim McEvoy 10 pts
2 Andrew Grant 6 pts
3 Tony Brennand 6 pts Time 5:37.03”
4 Jamie Lemura 5 pts

EVENT 9 JUNIOR B GRADE POINT SCORE 20 Laps
1 Lachlan Glasspool 20 Pts
2 Alex King 10 pts
3 Patrick Norton 10 pts
4 Rikki Belder 3 pts

EVENT 10 OPEN B GRADE POINT SCORE 20 laps
1 Martin Refermat 14 pts
2 Michael Young 13 pts
3 Chris Spence 11 pts
4 David Peacock 6 pts

EVENT 11 JUNIOR A GRADE POINT SCORE 25 Laps
1 Matt Glaetzer 20 pts
2 Alex Edmondson 13 pts
3 Damien Howson 10 pts
4 Phillip Mundy 4 pts
5 Ross Taylor 3 pts
6 Harry Riebolge 3 pts
6 Chris Clarke 2 pts

EVENT 12 OPEN A GRADE POINT SCORE 25 Laps
1 Reuben Meneaud-Young 25 pts
2 Darren O’Grady 10 pts
3 Dave Gomer 8 pts
4 David Miller 5 pts
5 Cameron Spears 4 pts
6 Brad Davies 2 pts
7 Chris Coro 1 pts

EVENT 13 JUNIOR C GRADE SCRATCH RACE 10 Laps
1 James Buchanan
2 Samantha Fromentin
3 Ruby May Mundy Time 4:09.00”

EVENT 14 OPEN C GRADE SCRATCH RACE 15 Laps
1 Grant Andrew
2 Gemma Kernich
3 Dario Glavis Time 5:.55.00”

EVENT 15 JUNIOR B GRADE SCRATCH RACE 25 Laps
1 Lachlan Glasspool
2 Alex King
3 Jessica Mundy

EVENT 16 OPEN B GRADE SCRATCH RACE 30Laps
1 Martin Refermat
2 Michael Young
3 Lewis Maio Time 11:07.89”

EVENT 17 JUNIOR A GRADE SCRATCH RACE 35 Laps
1 Matt Glaetzer
2 Damien Howson
3 Alex Edmondson Time 13:19.17”

EVENT 18 OPEN A GRADE SCRATCH RACE 45 Laps
1 David Miller
2 Reuben Meneaud-Young
3 Dave Gomer Time 14:53.88”


Thank You to the following for their support:
Lee Hubbard Central Dsts Lyle Baird Kilkenny
Graeme Zucker Central Dsts Genine Hallandal Kilkenny
John Lockwood Port Adelaide Maria Szczerba Norwood
Daniel Searson Port Adelaide Helen Baird Kilkenny
David Birks Adelaide Steve Wasley Sports Med

NEXT EVENT
Wednesday June 4th 6-00 pm sign on for 6-30 start
Open Fee $15
Junior Fee $10
Spectators $ 5

Pre Nominate to Helen Baird lyle_baird@aapt.net.au
By Tuesday June 3rd 6-00 pm
the ideal number of bikes is one more than you currently have